Tanec a já...

16. března 2015 v 20:02 | Bett |  My Writing Pad
Tak si to ujasněme, ano, chodím na balet. Všichni, kterým řeknu, že chodím na balet buď vyprsknou smíchy, nebo se snaží schovat překvapení spojené s lítostí, nebo se mě prostě zeptají, co mě vedlo k tomu, že na balet vůbec chodím. Bude to nejspíš tím, že když řeknu slovo balet, všichni si představí třeba představení labutí jezero. Nikdo ho nikdy neviděl, ale přesto všichni vědí, jak balet vypadá?. Nyní jsem v 6. ročníku a zatím jsem nikdy nelitovala, že vůbec chodím 2x týdně na hodinku a půl tančit. A že každá má pondělní hodina se skládá z různých tanečních pojmů... ano, mám toho plné brejle ;)


Abych to trošku srovnala, my se učíme tři předměty. První, co jsem kdy tančila byly lidové tance. (Nejspíš proto, že jsou jednoduché a malým dětem opravdu sedí.) A pak se nám přidal klasický tanec a moderní tanec, ale pro pořádek si to trošku rozepíšeme, aby jsme v tom neměli hokej:

1. Klasický tanec (hovorově říkáme klasika)
- Prostě klasický balet, co má nějaká pravidla, která všichni musí dodržovat. Učíme se na špičkách (to jsou takové ty taneční dřevěné (když to tak řeknu) piškoty, na kterých se stojí úplně na špičkách prstů nohy (proto špičky)). Používají se již vymyšlené prvky, které se mohou kombinovat. Z baletních představení můžete znát třeba labutí jezero (to je jedno z nejznámějších představení ze světa tance).
- Shrnutí: Klasický tanec má nějaká pravidla, podle kterých se všichni musí držet. (Neexistuje, aby někdo vymyslel smíchaninu třeba street dancu a klasického baletu a říkal mu balet!) (Na to pozor!) :D2. Lidové tance (hovorově lidovky)
- To jsou takové ty lidové tance ke kterým se nejčastěji zpívá a jsou také takové uvolňující jak pro tělo tak i pro myslení. (Popravdě řečeno je teda moc nemusím, ale i přesto máme vždy jednou do roka s menšími ročníky takové přivítání jara jménem Vynášení Smrtky a to vždy tančíme právě ty lidové tance). Letos tančíme tedy zase. No, a jako nejstarší ročník tam hlídáme menší ročníky. Což mě tam baví asi nejvíc (bodejď by ne, když bych chtěla být jednou učitelkou ;)).
- Shrnutí: Lidové tance jsou tance, ke kterým se obvykle zpívá (a většinou jsou to lidové písničky).3. Moderní tanec (hovorově moderna)
- Moderní tanec mám asi ze všeho nejraději. Je vlastně takový nejméně o pravidlech a může to být i taková slátanina různých pohybu (a přesto to moderní tanec je). Taneční kroky jsou mi nejsympatičtější, ale není to tak, že by představení kde vystupuje moderní tanec museli být nějaké ty základní prvky jako v klasickém baletu, kde je třeba demi-plié, relevé, battement, chassé apod.. Moderní tanec je celkově vlastně volný. Vše co vymyslíte, patří do moderního tance, ať už to jsou jakékoliv výpady, převaly nebo třeba švihy, všechno patří do moderního tance!
- Shrnutí: Moderní tanec je volnější než klasický a patří do něj většina prvků.

Tanečníci z Trutnova zazářili, postupují do krajského kola

Tančení mě opravdu moc baví a jak už jsem zmínila nejspíše nejvíc hlavně ten moderní. I když netančím ani hip hop ani street dance a ani nic podobného, je to takové smíchání pohybů, které je opravdu zábavné i když někdy i dost namáhavé.

Nakonec jsem ještě našla tohle video, kde vlastně najdete kousky různých choreografií. (Myslím, že z nějaké nedávné soutěže) :D Najdete tam převážně moderní tanec, ale také se tam mihne jedna lidovka. Poznáte kde? :)Přeji krásný zbytek večera
Bett
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama