Já jako starší sestra

17. května 2015 v 16:57 | Bett |  My Writing Pad

...Mé postavení jakožto starší sestry se mi každým dnem, minutou i setinou setiny zamlouvá čím dál méně...


Proč?
Být totiž starší sestrou má jak výhody, tak i nevýhody ale to je myslím samozřejmostí. Jestli to má tak i moje mladší sestra nemůžu nijak posoudit podle vlastních zkušeností, protože sama mladší sestrou nejsem. I tak bych ale řekla, že mladší sestry (stejně jako ostatní) mají též své výhody i nevýhody.

Musím se přiznat, že za poslední měsíc se vztah mezi mnou a mou sestřičkou (budu jí zde jmenovat pod přezdívkou Mandarinka) myslím celkově dost zhoršil. Není to tím, že bych jí nějak ubližovala nebo na ní byla zlá. Spíš je to tím, že si už moc nerozumíme. Nemáme se pořádně o čem bavit a když už se o něčem bavíme, tak je to o blogování, hře The Sims 4, rodině nebo o škole.Já, jako třináctiletá holka už myslím trošku jinak, než jako desetiletá holčina. Nejspíš již procházím pubertou (ale mám štěstí, není tak strašná, jak jsem čekala) a zajímám se víc o mé koníčky, zájmy, rodinu a přátele. Spíš než si sednout k legu a skládat různá plavidla, domečky nebo nějaké rakety si raději sednu ke stolu nebo notebooku a všechno co mne napadne vložím na papír nebo na obrazovku.* Ke svým každodenním činnostím již nepotřebuji hodinu, dvě nebo tři hraním si s barbínama nebo s Littles PetShop či se Zooblies (či s něčím jiným). Nyní už se ráda zavřu v pokoji a poslouchám svou oblíbenou hudbu u které si maluji, zpívám a nebo tančím.

...zatímco...

Má sestřička je i ve svých jedenácti letech úžasnou nadšenkyní všech dětských her a všeho různého blbnutí. Téměř pořád od ní slýchávám, jak ještě nechce vyrůst... jak chce být pořád malá. Věřte, že kdyby jsme stále chodili na poutě, ona by se mohla klidně desetkrát svézt na ponících (to ale já taky :D), klidně by si sedla i na ten malinkatý řetízkový kolotoč, co se otočí zhruba pětkrát za tři minuty a už vůbec by jí nevadilo pouštět třeba celý den kuličku po kuličkové dráze. Mandarinka je také dost veliký snílek. Celé dny tráví zabořená v knížkách (nebo ve své čtečce, kam si stále přidává nové a nové knížky) a spíš než psaní jí baví číst a povídat si o knížkách, které si zrovna přečetla. Je to taková naše knihomolka. Ona je prostě ještě stále duchem dítěte. :)

Ale i přes to, že je mezi námi 20 měsíční rozdíl, jsme si ještě minulý rok rozuměli perfektně! Teď je to ale jedna hádka za druhou a co nám rodiče každé ráno (a vlastně každý den) opakují je, že večer zase spadli na postel a spali. Každý den slyšíme, jak se musíme vzájemně naučit respektovat, že takhle to dál nejde. No, a že jsou z nás už unavení. Obě tomu sice rozumíme, ale jakmile jedna tu druhou z legrace jen tak pošťouchneme, tu druhou to většinou naštve a strhne se opravdu nepříjemná hádka plná řevu, nadávání a plné slz. V tu chvíli ani jednu z nás nezajímá těch 20 měsíců rozdílu mezi námi dvěma. Již dvakrát jsme si díky těmhle hádkám udělali boule. Nejraději bych, aby jsme se nehádaly a vzájemně se respektovali, ale copak to jde, když jedna té druhé vezme polštář a odkopne ho až na druhou půlku pokoje? Dokonce i přes to, že tuhle maličkost překousneme, ta druhá ještě přitvrdí a dožene to tam, kde jsme to ani jedna nechtěly mít.

Je potřeba se umět vzájemně respektovat..., ale když mě omluvíte, slyším svou židli jet až na druhou půlku svého pokoje, to bude zas odpoledne! :D

* (Tím nechci říct, že si s legem hraje každé děcko, spíš, že mě již netáhne si sednout a hrát si sama) ;)

Také máte problémy se svou sestrou?
Jste také starší sestra?
Jak tyhle situace řešíte vy?
Co by mně a Mandarince mohlo pomoci?

Všem předem moc děkuji za komentář.
S přáním krásného dne
Bett

Mohlo by se ti líbit:
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Jste taky starší sestrou/bratrem?

Ano
Jsem starší i mladší sestrou/bratrem
Ne

Komentáře

1 Asi gymplák Asi gymplák | Web | 17. května 2015 v 17:07 | Reagovat

Rozdíl 3 roky není moc velký. Ty si možná procházíš pubertou, ale taky to neznamená, že už nejsi dítě. Máš prostě jiné zájmy než tvá sestra, ale tvoje sestra, jak říkáš, nechce vyrůst - takže aspoň narozdíl od tebe si to dětství užívá naplno než skončí.
Podle tadytoho článku se mi zdáš spíš namyšlenější a snažíš se být dospělá (Bože, hraní s legem je pro děcka, mně je přece 13!)..
Trošku nad tím povuažuj, kde je chyba. :)

2 Bet ♥ Bet ♥ | Web | 17. května 2015 v 17:18 | Reagovat

[1]: Díky za komentář. A jen pro info, nejsme od sebe tři roky, ale rok a půl (1 rok a 8 měsíců).
Každopádně já a cítit se dospěle? Pff, to sis mě asi s někým spletla ne? Chtěla jsem jen naznačit, že již nemám chuť si sednout a sama si s něčím hrát. (Nemyslím si, že s legem si hrají jen pětileté děti, já si s ním taky občas hraju, když přijdu ke známým nebo když si udělám čas na ségru.)
Jinak ještě jednou moc díky za názor.

3 Renyu Renyu | E-mail | Web | 17. května 2015 v 18:19 | Reagovat

Ten rozdíl není moc velký. Jsem také starší sestrou, ale u nás je rozdíl sedmi let, takže jsme si mnohem vzdálenější, odmalička byly naše hry jiné, když já si chtěla hrát s bárbínama, sestra uměla ležet a cosi žvatlat, když si ona začala chtít hrát s bárbínama, já už byla zase někde jinde. A i když je ten rozdíl tak velký, stejně se hádáme, stejně jako všichni sourozenci na světě. Neznám žádné sourozence co by se nikdy nehádali, ať mají sebelepší vztah, vždycky tam ty hádky budou, protože je to prostě normální, stejně jako se vždycky najde hádka mezi milenci nebo kamarády. Ale kdyby mi někdo na moji malou sestřičku šáhl....tak ať si mě nepřeje >.>

4 Lucy Lucy | Web | 17. května 2015 v 18:48 | Reagovat

Já jsem taky starší sestra a u nás je ten rozdíl poněkud markantnější, je to 6 let. Navíc nemám mladší sestru, ale bráchu, o to je to ještě zajímavější. :D Faktem je, že mladší sourozenci mají výhody, i kdyby už jen v tom, že rodiče už tolik nelpí na tom, co můžou a co ne - už si to jednou vyzkoušeli na nás (starších modelech :D ) a už je to tak nebere.

5 Karkulka17 Karkulka17 | Web | 20. května 2015 v 17:00 | Reagovat

já mám mladšího brášku :-)

6 Elík Elík | 22. května 2015 v 15:06 | Reagovat

Já jsem se sestrou o osm let.Když jsem byla malá moc jsme si nerozuměly ale poslední dobou si rozumíme perfektně!Jelikož máme podobné zájmy tak si i máme o čem povídat.Sestra je přes týden ve škole a když přijede na víkend tak se na ní těším.Možná je to i tím jak se nevidíme moc často a jsme rády když se vidíme :-)

7 baruschkasf baruschkasf | E-mail | Web | 2. června 2015 v 13:38 | Reagovat

Já jsem ta mladší sestra :-) Ale skoro o osm let.
A můžu Tě utěšit, i teď, kdy mi táhne na čtyřicítku se máme se sestrou sice rády, ale stejně se dokážem pořádně pohádat a třeba týden spolu nemluvit. A to bydlí jen kousilínek odtud, takže se vidíme několikrát denně...

8 Illumináti Illumináti | Web | 2. června 2015 v 14:19 | Reagovat

wow
            such hate
        so sestra
                               very hrůza
                   much Bad Wolf
    8-)  8-)  8-)  8-)  8-)  8-)  8-)  8-)

9 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 2. června 2015 v 15:07 | Reagovat

Bohužel řeším v podstatě to samé, ačkoli jsem právě ta mladší sestra. Buďte ale rády, že spolu vůbec mluvíte, i když v hádce. My se sestrou vůbec nekomunikujeme, a to stále bydlíme v jednom pokoji. Také máme každá jiné zájmy, i když mi je šestnáct, a jí dvacet. Možná bych, být tebou, zkusila si s ní občas hrát, a nebo se jí pokusit nadchnout argumenty do tvých zájmů...

10 Ellí Ellí | Web | 2. června 2015 v 15:13 | Reagovat

Nemůžu tvou situaci pořádně posoudit, protože sama jsem v roli mladší sestry, ale u nás se to mělo a má asi takto:
Mám ségru (vlastní), které je 26 let. Já jsem v podstatě stejně stará jako ty, takže je mezi námi opravdu velký věkový rozdíl. Když jsem byla menší, byla jsem na tom podobně jako tvoje ségra - milovala jsem hraní se vším možným a podobný blbosti, teď jsem na tom zase podobně jako ty. Neříkám, že by mi způsobovalo nějaké pohoršení, si třeba občas hrát s legem, ale jak píšeš - sama už to nevyhledávám. Přišlo mi, že se svojí ségrou jsme měli vždycky hezký vztah. Ona si se mnou hrála, říkala mi kokosáku, kuře (tak mi mimochodem občas říká dodneška) a vymýšlela další podobně pitomý přezdívky :D. Bylo to fajn.
Když se nad tím ale zamyslím zpětně, byla docela chudák. Někdy jsem totiž byla vážně otravná. Ona se třeba potřebovala učit na zkoušku a já permanentně prudila a nemohla jsem pochopit, že potřebuje klid. Nakonec to většinou skončilo tak, že mě vyrazila z pokoje, já začala bulet a rodiče se mě zastali s tím, že ona má být ta "rozumnější" (ale občas jsem to taky pěkně schytala - to zas aby to nevypadalo, že mi nadržovali až tolik).
Teď jsem starší a je to skvělý. Se se
sestrou máme vážně prima vztah, řekla bych, že si navzájem docela rozumíme. Sportujeme spolu, ona mě bere na různé akce a drbeme snad úplně o všem. Samozřejmě se někdy pohádáme, ale tak to je přece u všech...

Takže moje rada zní - vydrž. Teď se třeba vaše názory a zájmy v mnohém liší, ale všechno má svůj čas. Tvoje sestra je teď ve věku, ke kterému tohle všechno prostě patří a věř mi, že z toho vyroste, stejné jako každý. A pak se všechno určité srovná - držím palce ;-)

11 Grumpy Grumpy | Web | 2. června 2015 v 15:23 | Reagovat

Jsem mladší sourozenec a musím přiznat, že když jsme byli zhruba ve věku, ve kterém jste teď se sestrou, byly pro nás hádky, praní a pošťuchování na denním pořádku. Takže myslím, že je to celkem normální. Přešlo to zhruba někdy, když si brácha našel první holku. Váš rozdíl není tak velký, takže tohle období pro vás možná nepotrvá tak dlouho... Nicméně stará dobrá rada zní - zapracovat na společných zájmech ;-)

12 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 2. června 2015 v 16:50 | Reagovat

Čím dýl zůstane Mandarinka dítětem, tím líp pro ni.
Ty jsi zatím na začátku puberty, tak si nemysli, že to bude sranda :D ... jo bude :D
Já se s mladším bratrem hádám už přes pět let a to od sebe taky nejsme tak daleko. :-)

13 Blásínek Blásínek | Web | 2. června 2015 v 17:33 | Reagovat

Já jsem nejstarší ze tří sester a s tou prostřední mám také problém, zatímco ona stále ještě řeší hloupé věci, o kterých já se nechci bavit, máme každá úplně jiné zájmy. Každý den cestou do školy buď obě mlčíme (v lepším případě), nebo se hádáme (v horším, ale bohužel častějším). Taky na ní v poslední době pořád křičím a poučuji jí. Leze mi na nervy a já to řeším jen tím, že se zavírám u sebe v pokoji s knížkou, notebookem a atd. a snažím se jí ignorovat a zbytečně nezavdávat důvody k problémům. To už si vážně raději hraji s tou malou, protože jakkákoliv činnost s tou prostřední končí špatně - ať už společné sledování filmu, nebo skákání na trampolíně. Ona nedokáže respektovat mé problémy a nálady, já zase její dětinskost...

14 Elis Elis | Web | 2. června 2015 v 17:41 | Reagovat

Jsem prostředník.
Mám mladšího, i staršího bráchu.
Naštěstí starší bydlí u babičky, takže bydlím jen s tím mladším.
Je mezi náma 7 let.
A když brácha nemá náladu, no jéžiš :D
Toho jen trochu šťouchnu a on začne řvát :D
A to zatím chodí do školky :D
Jinak super článek ;)

15 Scrat Scrat | E-mail | Web | 2. června 2015 v 19:31 | Reagovat

No teda... já zelenám závistí, že jsi na titulce ;-) Ale přeju ti to :-)
Já nebohá mám starší i mladší sestru, s tou starší si ještě rozumím, ale s tou mladší máme už od sebe navzájem jizvy :D U nás je to spíš rozdílnými povahami, ale když jsou to u vás jen rozdílné zájmy, zkus jí pustit Doctora a třeba se pak budete mít o čem bavit :-D

16 Emily Emily | Web | 2. června 2015 v 20:49 | Reagovat

Jsem starší sestra, můj bratr je o sedm let mladší, což je docela dost. Byla jsem pro něj vždycky spíš něco jako "třetí rodič", sourozenecké hádky jsme občas taky mívali, ale to bylo spíš když jsem se ho snažila o něčem přesvědčit a on odmlouval :)
S tvým problémem ti se svými zkušenostmi tudíž moc pomoci nemůžu. Asi bych se přiklonila k tomu názoru, že za to může začínající puberta, tím pádem se mezi vámi utvořily nějaké rozdíly, a že to časem odezní :D

17 Cesta do nitra Cesta do nitra | Web | 2. června 2015 v 21:43 | Reagovat

Hezky napsané, já mám tři sestry :D a dva bratry :-) a potkala jsem je až po 35 letech ... ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama