Můj taneční absolvák - 1.

5. dubna 2016 v 15:46 | Bett |  Other
Možná už někteří víte, že je mi momentálně 14. let, což je normální věk, kdy se obvykle v ZUŠkách absolvuje. No, a dvě takové absolventské představení mě do konce tohoto školního roku zrovna čekají...Co ale takový absolvák vůbec je?
Většinou je to nějaká práce od dotyčného žáka za sedm (někdy osm - záleží na oboru) let, co se takový předmět pravidelně učí.
Např.: Šesti-leté dítě nastoupí do tanečního oboru, kde začíná v tzv. ,,přípravce". Rok na to nastoupí do 1. ročníku I. stupně. Další rok do 2. ročníku, 3., 4.,... až do ročníku sedmého I. stupně. To je rok, kdy ,,student" musí nějak ukázat, co se za všechny ty předchozí roky naučil právě absolventskou prací. V tanečním oboru by to byla choreografie na samo vybranou písničku od tanečních kroků, po kostýmy, až po návrh na světelné osvětlení. Ve výtvarném oboru by to byl rok, kde si po celou dobu dotyčný vytváří obrazy různými technikami, které na konci roku odevzdá. V hudebním oboru je to prakticky stejné. Žákům učitelé vyberou nějaké těžší skladby (někdy si žáci vybírají sami) a ty se pak po celý rok do svého absolventského vystoupení učí.

Možná už vám teď leží v hlavě otázka ,,Z čeho ona vlastně absolvuje?". Na to je jednoduchá odpověď. Ze zpěvu a tance.

Co se zpěvu týče, ten dnes s dovolením odsunu stranou a přisunu si tanec, protože spíš než absolvák ze zpěvu teď řeším tanec. Možná je to tím, že tu máme víc volnosti, ale o to víc starostí.

Na absolventské představení jsme s holkama každá měly na výběr, jak si sestavit obsazení. Byly tu varianty jako:
  • Sólo - celou choreografii si dotyčná dělá sama a taky vystupuje sama.
  • Skupinky - seskupení absolventů i neabsolventů. Na vymyšlení i konečném zatančení choreografie se podílí víc lidí.
  • Jiné ročníky - byla tu i možnost přizvat si do své choreografie mladší či starší ročníky. Choreografii si ale stále dělá/dělají absolventi.
Učitelka vyhodnotila první a třetí variantu za ,,hodně náročnou". A co si myslíte, že si vybrala Bett? Správně. Kombinaci první a třetí varianty. Ale na druhou stranu... na tohle se těšila už od prvního ročníku, tak proč ne?

Teď byla jen otázka jakou písničku? Celý náš absolvák bude postavený na novém CDéčku (Until The Sky Bends Down) od Jamese Harriese, který hrál nedávno v našem malém městečku společně se ZUŠkovským nejlepším smyčcovým orchestrem. Poslechnout si ho můžete zde. Moje písnička je Your Love (druhá v pořadí) a vážně doufám, že jí budu mít celou, protože mi na hodině učitelka prohlásila, že jí mít celou asi nebudu, protože je dlouhá. Tak uvidím.

Po hodině jsme dostaly dva A4 papíry, které máme vyplnit do konce dubna a odevzdat je. Máme do nich napsat název choreografie, jaký má choreografie záměr, celou ji popsat, napsat návrh na kostými a dokonce i návrh na světla, což mě ze začátku dost překvapilo.

Momentálně jsem s vymýšlením na docela dobré cestě. Přeložila jsem si písničku a teď pracuji na jakési ,,kostře" celé choreografie. Pak mě bude čekat vymyšlení jednotlivých kroků tak, aby se navzájem nerušily a společně vypadaly dobře a záživně. I když je pravda, že jedna část bude nejspíš působit dost unaveně a znuděně, ale to všechno si ještě potřebuji nechat uležet v hlavě...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Sčítání návštěvníků

Klik =)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama